Wprowadzenie
Zanim rozpoczniemy Twoje wymarzone wakacje – wyprawę do krajów Azji Południowo-Wschodniej, musisz się dobrze przygotować, aby uwzględnienić specyfikę lokalnych warunków klimatycznych, religijnych i kulturowych. W celu uniknięcia problemów w czasie wyprawy należy podjąć pewne środki zapobiegawcze i przedsięwzięcia, które razem składają się za przedstawiony poniżej podróżniczy niezbędnik, bazujący na włąsnych doświadczeniach z odbytych podróży, a mogący stanowić praktyczne wsparcie przy przygotowaniach. Zawarto tu liczne informacje potrzebne w każdej podróży w tropiki, podzielone na kategorie tematyczne tak, aby przygotować uczestnika organizowanej przez nas wyprawy na pewne nieoczekiwane sytuacje, a przygotowywany bagaż był jak najlepiej przemyślany i uporządkowany.
DOKUMENTY
Paszport
Warunkiem uczestnictwa w organizowanej przez nas wyprawie jest posiadanie paszportu z najmniej 6-miesięczną ważnością (licząc od momentu zakończenia podróży). Ponadto w niektórych krajach obowiązują przepisy dotyczące liczby pustych stron (co najmniej 2 puste strony) w paszporcie, co ma zapewnić miejsce na wizy i stemple wizowe. O ile termin ważności paszportu będzie weryfikowany przez organizatora w toku procesu zapisu (w czasie zgłoszenia prosimy o nadesłanie danych paszportowych i skanu strony paszportu z danymi osobowymi), to w kwestii drugiego wymagania polegamy na odpowiedzialności uczestników naszych wypraw. Zalecane jest również posiadanie kopii elektronicznej lub papierowej stron paszportu zawierających zdjęcie i dane osobowe.
Wiza
Wizy do większości odwiedzanych krajów można nabyć po przylocie na lotnisko docelowe (wypełnienie formularza wizowego + uiszczenie stosownej opłaty). W przypadku zmiany lokalnych regulacji obowiązek ten spoczywa na organizatorze wyprawy (uwzględniając oczywiście wymagania dotyczące terminu ważności paszpotru).
Ubezpieczenie
Obowiązek wykupienie ubezpieczenia obejmującego kraje na trasie podróży oraz planowane aktywności dla wszystkich uczestników wypraw organizowanych przez nasze biuro podróży spoczywa na organizatorze, jednak zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia indywidualnego.
Numer zawartej przez nas polisy i kontakt do ubezpieczyciela podróżni otrzymają w zestawie dokumentów podróżnych.
Szczepienia i certyfikaty szczepień
We wszystkich krajach, do których organizujemy wyprawy nie ma wymaganych szczepień obowiązkowych, a dotychczas obowiązujące ograniczenia podróżnych związane z epidemią COVID-19 i związanymi z nią szczepieniami ochronnymi zostały zniesione.
Jeżeli uczestnik wyprawy posiada szczepienia ochronne, zalecane jest posiadanie kopii elektronicznej lub papierowej zaświadczeń o wykonanych szczepieniach.
Przed wyjazdem do Azji Południowo Wschodniej zalecane są szczepienia przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
szczepienie zalecane u osób planujących wyjazd do tej części świata niezależnie od długości i charakteru podróży, rekomendowane podróżnym udającym się do Azji Południowo-Wschodniej, nawet jeśli planują pobyt w dobrych warunkach sanitarnych
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych szczepienie zalecane u osób dorosłych wcześniej nieuodpornionych przeciwko tej chorobie
- tężcowi i błonicy (krztuścowi)
szczepienie przypominające wskazane jest u dorosłych co 10 lat; zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych u wszystkich dorosłych zalecane są szczepienia przypominające przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi (niezależnie długości od planowanej podróży)
- durowi brzusznemu
szczepienie zalecane zwłaszcza u osób, które mogą w podróży żywić się w złych warunkach sanitarnych, wyjeżdżających na długi czas oraz udających się w rejony wiejskie tej części świata
Zaświadczenia lekarskie/recepty
W przypadku choroby zalecane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do odbycia lotu samolotem.
Z uwagi na fakt, że w części krajów, w których organizowane są nasze wyprawy wprowadzono ścisłe przepisy antynakrotykowe (w niektórych krajach posiadanie narkotyków i substancji psychoaktywnych karane jest śmiercią lub wieloletnimi karami więzienia), w przypadku wskazań lekarskich dotyczących stałego używania leków zalecane jest posiadanie zapasowych recept na stosowane medykamenty.
Zdjęcia
Zalecane jest zabranie co najmniej 2 zdjęć paszportowych, które mogą przydać się np. w przypadku zagubienia dokumentów, wyrabiania wiz (w niektórych krajach przy uzyskiwaniu wizy nie jest stosowana dokumentacja generowana cyfrowo z automatycznym skanowaniem twarzy/ wykonywaniem zdjęć biometrycznych, a zdjęcia papierowe naklejane są na formularze wizowe) lub do wyrobienia karty sim.
JEDZENIE i PICIE
Podróżowanie do Azji Południowo-Wschodniej to prawdziwe wyzwanie dla koneserów doznań kulinarnych, a różnorodność oferowanych potraw i egzotyczne przyprawy to dodatkowy aspekt poznawczy wypraw w ten rejon. Jednakże należy pamiętać, że w związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Organizator wypraw zapewnia wyżywienie w postaci śniadań (w hotelach) i obiadów (w restauracjach lokalnych) oraz opcjonalnie tzw. „street food-ach” w razie potrzeb, natomiast przy korzystaniu z restauracji/ lokalnego jedzenia w czasie wolnym należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się do posiłków gotowanych lub smażonych a unikać np. surowych warzyw oraz owoców obieranych na miejscu. Bezpieczniej jest te ostatnie zabrać do hotelu i skórkę sparzyć wrzątkiem przed obraniem.
Jedzenie lodów i napoi z lodem jako dodatkiem nie jest zalecane.
Do picia należy używać wyłącznie wodę butelkowaną (fabrycznie zamkniętą) i napoje oparte na wodzie gotowanej (kawa, herbata), natomiast picie powszechnych napoi wyciskanych na miejscu „ze świeżych owoców” wiąże się już z podwyższonym ryzykiem wystąpienia problemów żołądkowych.
WODA DO CELÓW HIGIENICZNYCH
Zaleca się mycie zębów wyłącznie w wodzie butelkowanej, dostarczanej do pokoi lub zakupionej w sklepach. Nawet przegotowanie wody kranowej nie zawsze zapobiega problemom żołądkowym.
MEDYKAMENTY
Produkty farmaceutyczne są łatwo dostępne w każdym większym mieści w odwiedzanych krajach Azji Południowo-Wschodniej, ale zalecane jest zabranie ze sobą leków, które zażywamy stale na podstawie recept (z uwzględnieniem punktu 1.e). Apteczka powinna składać się z absolutnego minimum leków, co do których mamy pewność, że wolno je wwozić do kraju naszej podróży. Prosimy o samodzielne sprawdzenie informacji na temat legalności wszystkich substancji zawartych w danym leku oraz czy dozwolone jest wwożenie go na terytorium danego państwa.
Ponadto zalecanie jest utworzenie własnej podręcznej apteczki, pozwalającej na rozwiązywanie najczęstszych problemów zdrowotnych, jakie mogą wystąpić w podróży:
- Leki antyhistaminowe na alergie,
pomogą złagodzić objawy wywołane przez alergeny.
- Leki na przeziębienia, środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne ogólnego zastosowania typu ibuprom lub paracetamol,
trudy podróżowania samolotem (z często ustawioną na wysoki poziom klimatyzacją) oraz podróżowanie do obszarów o odmiennej temperaturze i wilgotności powoduje częste przeziębienia, więc wskazane jest zabranie medykamentów na tę okoliczność.
- Leki przeciw biegunce,
przed wyjazdem zalecane jest odbycie kuracji ochronnej z wykorzystaniem probiotyków (Enterol, Multilac lub podobne), a ponadto warto być przygotowanym na wypadek problemów trawiennych, wynikających z nagłej zmiany diety/ odmiennej floty bakteryjnej. Na zatrucia pokarmowe i biegunki zalecane są: Nifuroksazyd, Endiex, Stoperan itp. (leki tego typu są bardzo skuteczne przy ostrych biegunkach bakteryjnych, jednak nie można ich stosować np. gdy wystąpi wysoka gorączka) czy prozaicznych tabletek węgla.
- Środki odstraszające owady (zwłaszcza wszechobecne komary),
pozwalające chronić się przed ukąszeniami i potencjalnymi chorobami, które mogą one powodować.
- Leki na chorobę lokomocyjną,
w przypadku wrażliwości organizmu na skutki podróżowania jednostkami pływającymi czy środkami transportu lądowego zalecane jest zabranie medykamentów ograniczających dyskomfort nimi wywołanych.
- Środki do dezynfekcji (zwłaszcza rąk),
odmienna flora bakteryjna, ograniczonych dostęp do bieżącej wody powodują, że środki dezynfekcyjne są przydatne na każdym etapie podróży, od dezynfekcji oparć i stolików lotniczych począwszy.
- Wodoodporne filtry przeciwsłoneczne,
przebywanie w strefie międzyzwrotnikowej i klimacie tropikalnym, gdzie intensywność promieniowania słonecznego jest szczególnie wysoka wymaga używania kremów ochronnych przed szkodliwym promieniowaniem UV.
ODZIEŻ I WYPOSAŻENIE DODATKOWE
Odzież
Przebywanie na obszarach okołozwrotnikowych, gdzie panują wysokie temperatury i wilgotność wymaga używania odpowiednich ubrań. Zalecana jest odzież wykonana z bawełny, ponieważ jest ona miękka, chłonna i oddychająca, co pomaga kontrolować wilgoć i pochłania pot wytwarzany przez organizm w ciągu dnia. Ponadto z uwagi na częste opady niezbędne jest również zabranie płaszcza przeciwdeszczowego.
Ponieważ wszystkie zaplanowane przez nasze biuro wyprawy realizowane są w sposób aktywny (wspinanie się na wzniesienia, trekking, piesze wędrówki, pływanie na łodziach itp.), zabrana odzież musi być wygodna i dostosowana do wysiłku fizycznego (np. wygodne oddychające buty trekkingowe z odpowiednimi podeszwami). Ilość obuwia (minimum dwie pary butów sportowych), odzieży wierzchniej i bielizny musi uwzględniać intensywnośc wypraw, choć wybrane hotele dysponują własnymi pralniami, z których korzystanie jest zalecane w czasie podróży. Dodatkowo z uwagi na fakt, że niektóre rejony charakteryzują się dużymi rozpiętościami temperatur między dniem i nocą, jak również z uwagi na powszechnie używaną klimatyzację zaleca się zabranie ze sobą kilku egzemplarzy ciepłej odzieży. Kraje Azji Południowo-Wschodniej to obszar występowania wielu interesujących zabytków religijnych, związanych z buddyzmem i hinduizmem, gdzie obowiązuje stosowny dress-code: zakryte ramiona i kolana. Dodatkowo zwiedzanie odbywa się bez obuwia, a ponieważ posadzki obszarów odkrytych i wystawionych na oddziaływanie promieni słonecznych silnie się nagrzewają, zalecane jest więc zabranie dodatkowej pary skarpet przeznaczonych tylko do zwiedzania zabytków sakralnych.
Wyposażenie dodatkowe
Z uwagi na silne nasłonecznienie zalecane jest używanie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.
Powszechne stosowanie w pokojach hotelowych klimatyzacji (często starego typu, o ograniczonych możliwościach regulacji warunków pracy) oraz brak ciepłych okryć (kołder, koców) powoduje, że zalecane jest zabranie lekkiego koca lub śpiworu.
We wszystkich krajach występuje zasilanie 230(220)V AC, natomiast w pokojach hotelowych jedynie niektóre gniazdka mają standardy europejskie. W celu rozwiązania tego problemu możliwe jest wypożyczenie na recepcji lub zakup w sklepach/ na bazarach odpowiednich reduktorów (koszt 1-2 USD).
Ponieważ często będziemy przebywali w miejscach z ograniczonym dostępem do elektryczności, warto zabrać ze sobą power bank. Należy przy tym pamiętać, aby zapakować go do bagażu podręcznego, nie do bagażu rejestrowanego.
Nie zalecane jest zabieranie na wyprawy scyzoryków, których posiadanie przy sobie w niektórych krajach jest karalne. W przypadku zabrania należy pozostawiać je w hotelu, a w czasie podróży lotniczej (zarówno transferów lokalnych, jak i lotu z / do Polski) należy pamiętać, aby zapakować go do bagażu rejestrowanego a nie do bagażu podręcznego.
W czasie zwiedzania będziemy odwiedzić miejsca o ograniczonym dostępie do Internetu, warto pomyśleć nad zabraniem przenośnego routera i zakupu lokalnej karty SIM, dzięki czemu wygodnie i bez zakłóceń będzie możliwe połączenie zarówno internetowe, jak i telefoniczne z rodziną czy znajomymi.
Z uwagi na fakt, że w czasie podróży planowane jest zwiedzanie jaskiń, a niektóre atrakcje można zobaczyć jedynie w nocy, zalecane jest zabranie małej podręcznej latarki, o większej intensywności światła, niż uzyskiwana w trybie „latarka” w telefonie komórkowym. Należy przy tym pamiętać, aby zapakować ją do bagażu podręcznego, nie do bagażu rejestrowanego.
W czasie podróży użyteczne jest zaopatrzenie się w pojemnik na dokumenty, na przykład wodoodporne saszetki typu „nerka”. Najlepsze są cienkie, które zarówno kształtem i kolorem nie wyróżniają się spod ubrania i które „nie rzucają się w oczy”
PŁATNOŚCI
Rezerwacje wstępu i zakup biletów do wszystkich obiektów na zaplanowanej trasie zwiedzania oraz wręczanie napiwków za usługi zewnętrzne spoczywa po stronie koodrynatora wyjazdu. Jednak zakup wiz i pamiątek, płatności w restauracjach lub napiwki indywidualne wymaga posiadania banknotów lokalnych o małych nominałach oraz banknotów USD czy Euro (zarówno w większych nominałach, jak i banknoty 1-dolarowe czy monety 1Euro), które są honorowane w większości odwiedzanych miejsc. Należy jedynie pamiętać, że zawsze preferowane są nowe banknoty w bardzo dobrym stanie, a banknoty stare lub uszkodzone mają niższy kurs lub mogą w ogóle nie zostać honorowane jako środki płatnicze.
W większości miast możliwe jest posługiwanie się kartami płatniczymi debetowymi/kredytowymi. Karty Visa/Mastercard to powszechnie akceptowane rodzaje kart. Nie należy jednak polegać tylko na jednej karcie, zalecane jest zabranie ze sobą innej na wypadek, gdyby bank z jakiegokolwiek powodu zablokował Twoją kartę główną.
Ponadto przed wyjazdem na wyprawę zalecane jest zgłoszenie do macierzystego banku faktu posługiwania się wydaną kartą za granicą, co zapobiega blokowaniu karty w uwagi na podejrzenie jej kradzieży i używania przez przestępców za granicą.